Лозаризъм - Общ преглед

Лозаризъм - Общ преглед

Лозаризъм - Общ преглед

Blog Article



Засаждането на лозите може да се извършва през есента и през пролетта. Установено е, че при есенното засаждане се получава по-висок процент на прихващане и по-силен растеж на лозите през първата година, разказват пред Агрозона специалисти от Института по лозарство и винарство в Плевен.

Целта на дисциплината “Селекция на трайните култури”  в частта ù  “Селекция на овощните  култури” е да се разширят познанията на студентите по овощарство и помология.

Онлайн медийна платформа, посветена на селското стопанство и хранителната индустрия в България

Развој на железничкиот сообраќај во Република Македонија

Одгледувањето на виновата лоза и производството на грозје и вино на просторите на Македонија има многувековна традиција. Доказ за тоа се и многубројните археолошки ископини, артефакти и преданија кои укажуваат дека на овие простори виновата лоза го следела развојот на човекот низ просторот и времето, притоа преживувајќи различни биолошки, еколошки и економски промени.

Лозарството во Македонија било застапено уште пред нашата ера, бидејќи постојат некои тогашни записи за одгледување на лозите и користење на виното. Словените, кога се населиле на нашите простори затекнале лозови насади од староседелците.

КАТЕДРИ: Катедра за овоштарство, Катедра за лозарство и винарство.

Развојот на лозарството кај нас може да се подели на два периода: период пред појава на филоксерата и период по филоксерата. Во првиот период лозите се одгледувале на сопствен корен, со нискостеблени системи и без конструкција. Во овој период најзастапени биле сортите: станушина, беглерка, охридско бело, охридско црно, лисичина, пловдина и др.

Бели сортове: Мускат Отонел, Шардоне, Совиньон блан, Димят, Траминер, Мискет червен, Ризлинк, Тамянка, Пино гри, Юни блан, Ризлинг италинаски, Мискет врачанки, Ркацители, Мискет варненски, Алиготе, Семийон, Силванер и др.

И запомнете - зимуващите в стаята лози трябва да се постават на хладно място.

Ароматът на вината розе тук се характеризира с червени горски плодове и костилкови плодове. Вкусът е ефирен, заоблен, с апетитни акценти на къпина и зряла лозарство череша. Финалът е топъл, леко тръпчив, с изразена свежест.

Водеща медийна компания в сферата на селското стопанство!

В литературата, като особено вредоносен патоген по лозата се съобщава бактерията

Предизвик за студенти иноватори финансиран од Општина Гази Баба

Report this page